Erasmus + projekt „Science Outside Featuring Technology“ 1.9.2019. - 1.9.2022.

(kratki sažetak projekta i projektnih aktivnosti do 18.5.2021)

SOFT je projekt zasnovan na novim oblicima nastave i učenja uz pomoć nove tehnologije i aplikacija. Nastojimo kombinirati tehnologiju i učenje u prirodi kako bismo dizajnirali obrazovne nastavne sadržaje za učenje u prirodi tako da se nastava s djecom odvija više izvan škole. Ideja je koristiti IT tehnologiju i aplikacije kako bi nastava bila zanimljivija. Naš fokus je na STEM predmetima, ali razvijamo i nastavne materijale za druge predmete Zemlje sudionice: Hrvatska kao škola koja koordinira projektom, Finska, Litva, Grčka, Rumunjska i Portugal kao škole partneri na projektu.

Ciljevi projekta su:

- izrada priručnika za primjenu metodologije učenja na otvorenom u školskim predmetima

- razvoj inovativnih nastavnih materijala iz STEM područja i drugih predmeta

- podizanje svijesti o važnosti europske kulturne baštine i jačanje osjećaja pripadnosti zajedničkom europskom prostoru kroz obrazovanje

Što se tiče ciljeva projekta, s djecom provodimo aktivnosti od samog početka projekta i pokušavamo osmisliti što više nastavnih sadržaja različitih predmeta koje postavljamo na Etwinning platformu kako bi ih učitelji na međunarodnoj razini mogli primijeniti u nastavi . Do sada je stvoreno na desetke zanimljivih nastavnih sadržaja iz umjetničke kulture, povijesti, zemljopisa, matematike, a do kraja projekta studenti će stvoriti dodatne nastavne sadržaje za učenje u prirodi iz IT-a, fizike, biologije, kemije, engleskog jezika, sporta i religija. . Krajnji je cilj stvoriti metodički priručnik za učenje u prirodi uz pomoć tehnologije.

Tijekom projekta uspjeli smo realizirati kratkotrajnu razmjenu učenika u gradu Riihimäki u Finskoj, a ugostila nas je osnovna škola Harjunrinteen koulu gdje su učenici koristeći tehnologiju učili sadržaje iz povijesti i likovnog  u prirodi.

Nakon razmjene u Finskoj uslijedilo je pandemijsko razdoblje u kojem smo produžili trajanje projekta na godinu dana do 1. rujna 2022. godine i koje smo obilježili planiranjem i realizacijom dvaju glavnih događaja putem web alata i video konferencija. Za svaki događaj koordinatori projekta planirali su aktivnosti s djecom nekoliko mjeseci unaprijed u suradnji s ostalim predmetnim nastavnicima u svakoj od partnerskih zemalja.

9.12.2020. U skladu s ciljevima projekta, projektni tim organizirao je nastavu nastave umjetnosti u međunarodnom okruženju putem komunikacijske platforme Zoom. Tema konferencije bili su najvažniji umjetnici iz šest zemalja koji su sudjelovali u projektu "SOFT". Konferencija je trajala 150 minuta, a studenti su pod stručnim vodstvom koordinatora i ostalih učitelja članova projektnog tima predstavili 18 poznatih slikara iz zemalja članica projekta. Ukupno 60 sudionika bilo je prisutno putem video veze. Sadržaj videokonferencije dostupan je europskoj obrazovnoj zajednici zajedno s ostalim nastavnim materijalima projekta „SOFT“ na platformi Etwinning.

26.3.2021. Međunarodni projektni tim organizirao je Međunarodno geografsko natjecanje za učenike šest škola zemalja članica projekta

Natjecanje iz geografije u međunarodnom okruženju organizirano je pomoću interaktivne aplikacije Kahoot za igranje kvizova i koordinaciju kviz aktivnosti putem komunikacijske platforme Zoom.

Međunarodnom natjecanju prethodila su školska natjecanja u šest škola zemalja članica projekta, gdje smo među najboljim učenicima pojedinih škola i članovima SOFT projekta dobili predstavnike u međunarodnom kvizu na kojem su sudjelovala 24 najbolja učenika iz šest škola u pojedincima i timu natjecanja.

U zanimljivoj i napetoj konkurenciji ekipno prvo mjesto osvojili su učenici iz Rumunjske, drugo mjesto iz Hrvatske, treće iz Litve, a slijedili su učenici iz Grčke, Finske i Portugala. Pojedinačno su prva dva mjesta osvojili učenici iz Rumunjske, a treće učenik iz Hrvatske

Koordinatori projekta „SOFT dizajnirali su koncept natjecanja. Učenici pojedinih škola pod vodstvom učitelja zemljopisa dizajnirali su pitanja na školskoj razini, a učitelji geografije pitanja na međunarodnoj razini. Priprema učenika za natjecanje u svakoj zemlji odvijala se pod vodstvom koordinatora projekta i učitelja geografije.

U proteklih godinu dana međunarodne razmjene studenata odgođene su sve dok se epidemiološka situacija ne popravi, ali primjenom novih aplikacija i tehnologija i dalje se čine napori na provedbi međunarodne suradnje, izobrazbi učenika te provedbi projektnih aktivnosti.